Sieťotlač

Aj v dnešnej dobe digitálnej potlače, je táto technológia nenahraditeľnou. Dá sa rozdeliť na plošnú a rotačnú sieťotlač. Plošná sieťotlač sa používa na potlač predmetov z rôznych materiálov a rôznych tvarov. Rotačná sieťotlač sa používa na potlač predmetov valcovitého tvaru ako sú hrnčeky, perá, poháre.

Logo je prenášané na potláčaný predmet pomocou sieťotlačovej šablóny a tlačovej stierky. Je možné tlačiť touto technológiou aj viacfarebne  takmer po celom obvode za predpokladu, že daný predmet má aretačný bod na opakované uchytenie do stroja.

Tampónová tlač

Jeden z najbežnejších spôsobov potlače reklamných predmetov. Táto technológia je vhodná pre menšie predmety ako sú perá, kľúčenky, zapaľovače a pod.  Ide o prenos farby z tlačovej formy na potlačovaný predmet pomocou silikónového tampónu. Je možné tlačiť aj detailné logá.

Flex tlač

Flex tlač je vysokokvalitná tlač, s dlohou životnosťou a výbornou kryciou schopnosťou. Realizuje sa  výrezaním motívu do špeciálnej fólie a jej následnou fixáciou na textilný produkt. Povrch flexu je veľmi jemný - na dotky gumový. Samotná fólia má iba niekoľko mikrometrov a preto je táto tlač naozaj decentná a vysoko populárna. 

Transfér

Ideálny spôsob potlače textilných materiálov či už prírodných, syntetických alebo ich zmesí. Pri tejto technológii sa využíva plošná sieťotlač, ktorou sa motív loga prenáša zrkadlovo na špeciálny prenosový papier a následne pomocou transférových lisov sa natlačené motívy aplikujú na potláčaný predmet. 

Možnosť tlače s neobmedzeným množstvom farieb. Výhodou je dosahovanie vysokej presnosti odtieňov farieb, vysoká odolnosť pri praní.

Gravírovanie laserom

Je to technológia, ktorá využíva  laserový lúč. Túto technológiu je možné využiť pri potlači skla, kovu, pokovovaných predmetov, drevených predmetov, gumových, kožených predmetov, plastových predmetov s farebným povrchom. Ide o veľmi efektný spôsob potlače reklamných predmetov. Pri tejto technológii ide o povrchové narušenie predmetu (odparenie povrchovej vrstvy). Pri kove a plaste do hĺbky približne 0,03 mm a pri dreve v závislosti od tvrdosti od 0,5 - 1 mm. Pri laserovaní plastu sa odparuje povrchová farba a vzniká väčšinou čierna farba potlače a pri dreve je farba potlače závislá na tvrdosti dreva - väčšinou je o niečo tmavšia ako samotný podklad. Laserovaním nerezových predmetov získame zafarbenie popisu takmer zhodné s pôvodnou farbou. Pri hrúbke nerezového predmetu 3 mm a viac je možné laserované  logo následne zakaliť, čím sa dosiahne tmavší odtieň.

Je to kvalitná a trvanlivá potlač. Pri tejto technológii je možné laserovanie vždy iného mena na rovnaký druh predmetu v rámci jednej zákazky.

Výšivka

Ide o strojovú výšivku a je ňou možné vyšívať motívy takmer na akékoťvek textilné výrobky ako sú tričká, čiapky, šiltovky, bundy, uteráky, tašky a pod. Pred vyšívaním je potrebné vytvoriť samotný vyšívací program stroja pre daný motív. po vytvorení sa upne reklamný predmet, ktorý sa má vyšívať do stroja a stroj sa spustí. Dočistenie výšivky sa robí ručne. Minimálna veľkosť písma (výška) sa doporučuje 5 mm, kvôli dobrej čitatelnosti. Vytvorenie vyšívacieho programu je pomerne náročné a tomu zodpovedá aj cena, preto sa odporúča pre väčšie množstvá, prípadne pre zákazky, ktoré sa budú opakovať - už vytvorený program je možné použiť opakovane, čím sa znižuje cena výšivky.

Výpal

Vhodná technológia na potlač hrnčekov, pohárov, tanierov a pod. Ide o veľmi náročnú technológiu. Sieťotlačou sa nanesie požadovaný motív na prenosový papier. Motív sa po odmočení stiahne z papiera a nanesie na predmet. Je potrebné dôkladne odstrániť všetky bublinky spod naneseného motívu. Po úplnom vysušení sa predmet dá do pece na vypaľovanie. Farba sa vpečie do glazúry predmetu. 

Touto technológiou je možné potlačiť aj atypické tvary, možnosť potlače po celom obvode predmetu. Dosahovanie presnej farby podľa pantone je veľmi obtiažné z dôvodu zmeny farby pri vypalovaní. 

Flock

Táto potlač je využitelná pre všetky textilné materiály a netkané textílie. Touto technológiou je možné tlačiť aj viacfarebné logá. Využíva sa tu taktiež plošná sieťotlač. Ide o natlačenie disperzného lepidla na potlačovaný predmet. Špeciálnou dýzou sa na lepidlo nanesie flocková striž, ktorá sa prilepí iba na vopred natlačené lepidlo a následne sa prebytočná flocková striž s potlačovaného materiálu odsaje. Nie je možné touto technológiou dosiahnuť presnú tlač viacerými farbami a tiež sa nedosiahnu jemné detaily.

Razba

Pri potlači touto technológiou je potrebné najskôr vyrobiť raznicu v tvare motívu loga z tepelne dobre vodivého materiálu. Preto medzi najkvalitnešie raznice patria mosadzné raznice. Jej životnosť je takmer neobmedzená a je možné ju kedykoľvek neskôr znovu použiť. Po zaplatení sa stáva majetkom zákazníka. Raziť je možné kožu, koženku, papier. Razí sa pomocou raziaceho stroja, v ktorom je uchytená raznica a za pomoci tepla a tlaku sa prenáša motív z raznice na predmet. Razbu možno robiť bez fólie, kedy sa dosiahne nenápadný reliéf motívu na povrchu predmetu alebo s fóliou, kedy dosiahneme výrazný farebný reliéf na povrchu predmetu - farba reliéfu je závislá od farby fólie.

Pieskovanie

Umožňuje potlač sklenených a kovových predmetov. Pieskovaním sa naruší vonkajší povrch (glazúra, farba...)  označovaného predmetu. Vyznačenie motívu na predmet sa robí fúkaním jemného piesku(jemnejšie motívy) alebo hrubšieho piesku (na veľké jednoduché motívy) pomocou špeciálnych šablón. Hĺbka reliéfu je závislá na tvrdosti pieskovaného predmetu a tiež na dobe pôsobenia prúdiaceho piesku na dané miesto. 

Pieskované predmety sú veľmi pekné na vzhľad a takáto potlač je z časového hľadiska veľmi dlhodobá.

Digitálna UV tlač

Táto technológia je vhodná na potlač predmetov bez výstupkov, ktoré sú zaručene rovnako vysoké, maximálne však 5 cm. Ideálne pre potlač (aj plnofarebnú) zapalovačov, otváračov, jojo hry a mnoho ďalších reklamných predmetov, ale najmä golfových loptičiek, kde je možné potlačiť naraz až 77 ks a na každú je možné vytlačiť iný motív. Potlač sa robí priemyslovým UV jetom, ktorý používa UV farbu a kontinuálne UV sušenie.

Touto technológiou je možné tlačiť plnofarebné rastrové motívy vo fotokvalite, ale aj vektorovú grafiku.Možná je aj tlač vysoko krycej bielej farby, čo rozširuje možnosť použitia tejto technológie. Pri tejto potlači reklamných predmetov odpadá zložitá predtlačová príprava, čo výrazne znižuje cenu potlače. Pri iných technológiách sa platí za predtlačovú prípravu za každú farbu zvlášť, pri digitálnej UV tlači sa počíta predtlačová príprava len jedna aj pri plnofarebnej fotografii. Potlačovaný materiál sa nemusí predupravovať a už potlačené reklamné predmety nemusia schnúť, takže sa môžu hneď baliť a expedovať.

Digitálna tlač

Používa sa najmä na potlač komplimentiek, papierových samolepiek, butonov (odznakov).  Potlač prebieha na farebnej laserovej digitálnej tlačiarni.

Ofsetová tlač

Najčastejšie používaná technológia na potlač a tlač kalendárov, PF-kariet a komplimentiek. Ofsetová tlač sa robí na ofsetovej tlačiarni. Jej výhodou je cena pri vyššom náklade, kvalita potlače a univerzálne použitie.


Farebná škála podľa PANTONE:

Pantone solid coated 1
Pantone solid coated 2
Pantone solid coated 3
Pantone solid coated 4
Pantone solid coated 5
Pantone solid coated 6
Pantone solid coated 7
Pantone solid coated 8
Pantone solid coated 9
Pantone solid coated 10


CREATED BY  © TREECO 2012-2022